دندانپزشکی دکتر وحیدعارفی

دکتر وحید عارفی

متخصص جراحی لثه (پریودنتیست)

فوق تخصص لیزر و جراحی‌های لیزری

 

روزهای زوج: صبح ها ۹:۳۰ الی ۱۳:۳۰ عصرها ۱۵ الی ۱۹

روزهای فرد: ۱۵ الی ۱۹ (به غیر از ۵ شنبه ها)

 

دکتر وحید عارفی جراح و متخصص بیماری های لثه با سابقه ۱۸ سال در این رشته، ایمپلنت و فوق تخصص لیزر و جراحی‌های لیزری در دندانپزشکی عضو AAP آمریکا است. پس از پیشرفت روش‌های لیزری در دندانپزشکی عمومی، جراحی‌های لثه و دیگر مداواهای دهان، فک و صورت به‌وسیله لیزرتراپی دوره فلوشیپ لیزر را در آلمان گذرانده است. دوره اولیه جراحی‌های ایمپلنت را نزد پرفسور برانمارک و هرتل در سال ۱۹۹۳ فراگرفته و بدنبال آن مدارک متعددی در ارتباط با ایمپلنت و جراحی‌های پیشرفته استخوانی در داخل و خارج از کشور اخذ نموده است.

دکتر وحید عارفی جراح و متخصص بیماری های لثهدکتر وحید عارفی جراح و متخصص بیماری های لثه
 
دکتر وحید عارفی جراح و متخصص بیماری های لثهدکتر وحید عارفی جراح و متخصص بیماری های لثه

دستگاه های لیزر دندانپزشکی

مزایای استفاده از دستگاه های لیزری در دندانپزشکی چیست؟

چند سالی است که روش‌های لیزری یا استفاده از دستگاه لیزر وارد درمان و شیوه‌های عمل دندانپزشکی تخصصی شده است. لیزرها ابتدا تنها به‌عنوان یک چاقو یا تیغ جراحی عمل می‌کردند، که در بعضی موارد بدون درد، خونریزی و اتلاف زمان، ضایعات و مشکلات لثه‌ای را می‌شد با آنها برطرف کرد، اما امروزه، نسل جدید لیزرها و درمان‌های لیزری در دندانپزشکی تحولی ایجاد کرده که کار روی ریشه، استخوان و دندان هم با آنها عملی است. با استفاده از لیزرهای جدید غیر از درد و خونریزی کمتر و محدود، می‌توان درمان‌های بسیاری را با استرس پایین و زمان خیلی کمتر به انجام رساند. لیزرهای با طول موج‌های مختلف امروزه دارای ضریب امنیت بیشتری نسبت به گذشته هستند و چون مثل ابزار و وسایل فلزی به انساج دهان آسیب نمی‌رسانند، شرایطی را برای بافت‌های نرم و سخت دهان ایجاد می‌کنند که با سرعت بیشتر و التهابات کمتر ترمیم شوند و با این شرایط هم برای جراح و یا شخص درمان‌کننده و هم بیمار تحت درمان، رفاه و آرامشی ایده‌آل فراهم می‌کنند.

 

 انواع لیزرهای محیط دهان کدامند؟ و چه کاربردهایی دارند؟

لیزرهای دیود با طول موج‌های ۸۱۰/ ۹۴۰ و۹۸۰ نانومتر در امور بافت‌های نرم محیط دهان به‌کار می‌روند. این لیزرها علاوه بر مداوای پاکت‌های سطحی لثه جهت جلوگیری از پیشرفت آنها، و زخم‌های بافت نرم دهان را مداوا می‌کنند. علاوه بر این، لیزرهای دیود برای مداوای دردهای حاصل از جراحی، دردهای مفصل گیجگاهی، محدودیت در باز کردن دهان و اسپاسم‌های عضلانی به‌کار می‌روند. همچنین جهت تثبیت و ماندگاری طولانی در سفید کردن دندان‌ها از لیزرهای دیود استفاده می‌شود. استفاده دیگر دیود لیزرها در روت کانال دندان‌هاست. لیزرهای اربیوم که جدیدترین لیزرهای محیط دهان هستند، علاوه بر درمان‌های روی بافت نرم لثه و مخاط دهان توانایی شرکت در تغییرات لازم روی استخوان‌های اطراف دندان را نیز دارند. این لیزرها همچنین با زمانی اندک و بدون درد، پوسیدگی‌های دندان‌ها را برطرف کرده و محیط لازم جهت پرکردن دندان‌های پوسیده را فراهم می‌آورند.

ایمپلنت

امروزه تنها روشی که بدون آسیب به دندان‌های دیگر، دندان از دست رفته را جایگزین می‌کند عمل کاشت پایه دندانی یا ایمپلنت است. کاشت دندان زمانی انجام می‌شود که یا دندانی از دست رفته و جای خالی آن باقی مانده است یا امیدی برای نگهداری و مداوای دندانی وجود ندارد. در واقع ایمپلنت آخرین گزینه محسوب می‌شود که البته امروزه می‌تواند در صورتی که به نکات تخصصی در کارگزاری آن دقت شود و خود شخص در حفظ و نگهداری آن دقیق عمل کند، طول عمری بیش از ۱۰تا ۱۵ سال داشته باشد. طبق آخرین روش‌ها، امروزه می‌توان تنها در یک جلسه دندان از بین رفته و غیرقابل نگهداری را جایگزین و شخص را در همان جلسه با دندانی جدید و بدون تغییر ظاهری برای ادامه زندگی آماده کرد.

میکروب های عامل بیماری های لثه

میکروب های عامل بیماری های لثه و محیط دهان کدامند؟
براساس تحقیقات و آمار در حدود ۷۰۰نوع باکتری در محیط دهان ما وجود دارند و تنها نیمی از آنها شناخته شده‌اند. این باکتری‌ها و میکروارگانیزم‌ها عمدتا مسئول پوسیدگی و بیماری‌های لثه هستند. در بیماری‌های لثه بخش عمده‌ای از میکروب‌های مسئول بی‌هوازی هستند، به این معنا که در غیبت اکسیژن بهتر می‌توانند عمل کنند و قدرت تخریبی آنها چند برابر می‌شود، چون در شیارهای عمیق لثه‌ای اکسیژن موجود نیست، خسارت‌های حاصل از بی‌هوازی‌ بیشتر و مخرب‌تر است. البته یکی از دلایل عمده فعال شدن این باکتری‌ها در برخی افراد دلیل ژنتیک است. افرادی که در اقوام و خانواده نزدیک خود سوابقی از بیماری‌های عفونی و درازمدت لثه و انساج مربوط به آن داشته باشند بیشتر در معرض خطر بیماری‌های لثه و میکروب‌های مربوط به آن قرار دارند و قبل از جدی شدن این بیماری با مراجعه زودهنگام به متخصص لثه(پریودنتیست) با علم به این مهم باید از بروز بیماری جلوگیری کنند. مراحل پیشرفت پاکت لثه از شیار اولیه به سمت انتهای ریشه دندان‌ها به‌طور عادی شیار لثه طبیعی بین نیم تا یک میلی‌متر عمق دارد و در این فضا دیواره داخلی لثه با توجه به ترشحات آنزیم‌ها و مواد شیمیایی که به درون شیار لثه می‌ریزد محیط اطراف هر دندان را پاک و مرطوب کرده و از ورود میکروب‌ها به این محیط جلوگیری می‌کند. اما با عمیق شدن پاکت یا شیار لثه، میکروب‌ها قوی‌تر می‌شوند و به‌خاطر کمتر شدن اکسیژن در عمق قدرت میکروب‌های بی‌هوازی چند برابر شده و اتصال فیبرهای لثه و لیگامنت را با دندان قطع می‌کنند و به سمت استخوان می‌روند و با تخریب تیغه‌های استخوان به‌وسیله اسیدهای خود لثه را بیش از بیش بی‌پشتوانه می‌کنند و این روند وقتی از نیمه طول ریشه عبور می‌کند، دندان لق می‌شود و با لقی دندان سرعت تحلیل استخوان و نفوذ میکروب‌ها به سمت انتهای ریشه بیشتر و بیشتر می‌شود.
 

 

 

برای پیشگیری از میکروب های دهانی چه روش هایی وجود دارد؟ چه نکات بهداشتی را باید رعایت کنیم؟

باید بدانیم که ضعف بهداشت اولین دلیل فعال شدن میکروب‌های دهانی است. در مرحله اول بهتر این است که روش‌های صحیح کنترل بهداشت که مهم‌ترین آنها روش صحیح مسواک زدن، استفاده از مسواک مناسب، دفعات مسواک زدن در روز و استفاده از دیگر ابزار و وسایل کنترل بهداشت مثل نخ دندان، مسواک بین دندانی واترجت یا آب‌فشان و محلول‌های مناسب ضدعفونی و ضدباکتری است. در عین حال با مشاوره و چکاپ‌های ۶ ماه یک‌بار با متخصص لثه (پریودنتیست) از وضعیت میکروب‌های موجود و جرم‌ها و رنگدانه‌های اطراف لثه و سطح دندان‌ مطلع شویم تا در صورت لزوم با انجام یک جرم‌گیری و پاکسازی ساده از بروز یک بیماری مخرب و مهلک جلوگیری کنیم. طبق آخرین مطالعات موسسات معتبر علمی، آمار چشم‌گیری از اشخاص مبتلا به نارسایی‌های قلبی و عروقی و حتی سکته‌های قلبی ناشی از بیماری‌های عفونی و درازمدت لثه تشخیص داده شده‌اند که آمار رسمی آن موجود است. علائم هشداردهنده بیماری‌های عفونی لثه (پریودنتیت)عبارتند از: – تورم و تغییر رنگ لثه -خونریزی لثه هنگام مسواک زدن یا جویدن یا به‌خودی خود. – بوی نامطبوع و مزه بد دهان – تحلیل لثه و نمایان شدن ریشه دندان‌ها و حساس شدن دندان‌ها -کند شدن یا سست شدن دندان‌ها و عدم توانایی در جویدن -لق شدن ریشه دندان‌ها – ترشح عفونی از شیار لثه – جابه‌جا شدن تغییر جهت دندان‌ها بدون لقی بیماری‌های عفونی لثه منتج از فعالیت گروهی از میکروب‌های هوازی و بی‌هوازی‌ است.

بیماری لثه

ارتباط میکروب های مسئول بیماری های لثه و انساج دهان با فاکتورهای رشد و تکامل جنینی این مبحث از حدود بیست سال پیش به طور جدی مورد تحقیق و بررسی محققین قرار گرفته است که آیا  وجود میکروب های مسئول بیماری های لثه و انساج وابسته دهانی تا چه اندازه باعث نقیصه هایی چون کم وزنی جنین و سوء تغذیه، دلیوری زودرس، بارداری خارج از رحم و غیره می گردند.

در این راستا دکتر آفن بیکر در تحقیقی در سال ۱۹۹۸ در دانشگاه بوستون رابطه مستقیم بین کم وزنی جنین و میکروب های بیماری لثه را که شامل گروهی کثیر و بشدت آسیب زننده هستند به اثبات رساند.


اخیراً در مطالعه ای جدید توسط گروهی از محققین دانشگاه فیلادلفیا رابطه بین وضع حمل زودرس، کم  وزنی جنین، بارداری خارج از رحم و عدم رشد مناسب جنین در طول دوران بارداری و بیماری های لثه و انساج وابسته دهان در بانوان باردار به انجام رساندند.

از نظر اپیدمیولوژی %۴۰ از بانوان باردار دچار گونه ای از بیماری و یا نارسایی های لثه و انساج دهانی می باشند. طی ده سال گذشته نسبت مستقیم بین میکروب های مسئول بیماری های لثه که گاهی  اشخاص از وجود آن بی خبرند و به صورت نهفته در مکان های مخفی دهان فعال هستند با سلامت عمومی بیماری های قلبی – نارسایی های جنینی در افراد باردار، دیابت، بیماری های تنفسی، تصلب شریان و حتی وقوع آلزایمر نشان داده شده است.

نکته قابل تامل در تمامی این مطالعات اثبات این مکانیزم است که میکروب های مسئول بیماری های لثه براحتی از طریق عروق خونی به دیواره های عروقی حمله ور شده و به تمامی ارگان های حیاتی بدن انسان سفر می کنند و در این بین بیشترین جریان خون به سمت رحم و جنین در افراد باردار است.

 

همچنین میزان بالایی از خون آلوده به این میکروب ها به قلب نفوذ نموده و می تواند عضلات قلب را مورد تهاجم قرار دهد. در دوره ابتدایی بارداری این میکروب ها وارد بند ناف شده و تغذیه جنین را مورد تعرض قرار می دهند.

گذشته از تاثیر میکروب های زیادی که مسئول بیماری های لثه هستند تغییرات هورمونی در بانوان باردار می تواند تظاهرات مختلف مخاطی در محیط دهان و لثه ایجاد کند که خود بعلت وجود التهاب ایجاد شده میکروب های محیط دهان را به منطقه فرا می خواند و خود شروعی برای ورود میکروب های مذکور به  عروق و جریان خون و نهایتاً بخش جنینی در افراد باردار و دیگر ارگان ها خواهد بود. این هشداری جدی به بانوان باردار و همچنین افرادی با سوابق قلبی و عروقی – تنفسی و دیابتیک است.

بانوان باردار از اولین دوره بارداری و حتی پیش از آن جهت سلامتی خود و فرزندشان لازم است با متخصص لثه (پریودنتیست) در ارتباط بوده و چک آپ های دوره ای را انجام دهند  که در صورت مشاهده اولین علائم میکروبی و بیماری مداوای لازم را دریافت نمایند.

فرم تماس با ما

تماس سریع
0%
0%

0% تخفیف ویژه

اطلاعات تماس

خیابان شریعتی، جنب حسینیه ارشاد، کوچه ارشاد، پلاک 3، طبقه 2، واحد 25

تلفن تماس :

22894246 ، 22894247 


تلگرام: 09397764904

اطلاعات تماس

مسئولیت محتوای درج شده در این صفحه بر عهده آگهی دهنده است و سامانه 24D هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد.